Dr Miklós Pásztor – ścieżka życiowa byłego przewodniczącego węgierskiej sekcji IPA komitatu Szabolcs – Szatmár – Bereg.

Urodził się 25 maja 1963 roku w miejscowości Csenger, dorastał w pobliskiej miejscowości Nábrád. Uczęszczał do szkoły średniej im. Ferenca Kölcsey w Nyíregyháza do klasy o profilu niemieckim. Później dostał się na studia na Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu w Szeged i ukończył je dyplomem prawniczym. Po studiach po wygranym konkursie rozpoczął pracę w Komendzie Policji komitatu Szabolcs – Szatmár – Bereg w wydziale rewizyjnym.

Dzięki swej efektywnej i profesjonalnej pracy, jego przełożeni szybko zwrócili uwagę na jego umiejętności zawodowe, przygotowanie do pracy i jego pozytywne usposobienie. Jego kariera zawodowa szybko nabrała rozpędu, jego pierwszym przystankiem na tej ścieżce była pozycja komendanta Komisariatu Policji w Tiszavasvár, następnie kierował przez 4 lata pracą Urzędu Komendy Policji. Później był dyrektorem ds. ekonomicznych w Komedzie Policji, skąd po krótkim czasie awansował na szefa Komendy Policji w Nyíregyháza. Wtedy jako 33 latek był najmłodszym szefem Komendy Policji w kraju, a juz 4 lata później stał się najmłodszym w kraju policjantem w randze pułkownika.

W swoim otoczeniu dał się poznać jako szanowany, gotowy do pomocy, oddany swoim pracownikom i zaangażowany w swoje obowiązki zawodowe. Jego umiejętności organizacyjne zostały zauważone wśród jego kolegów i działał w kilku organizacjach i stowarzyszeniach cywilnych i lokalnych.

Dr. Miklós Pásztor był jednym z założycieli Stowarzyszenia IPA komitatu Szabolcs – Szatmár – Bereg, od 1994 roku był jego przewodniczącym oraz jednym z członków zarządu Stowarzyszenia IPA Sekcji Węgierskiej.

Bardzo lubił wspierać wszelkie działalności charytatywne, m.in. wspomagał młodych żyjących na pograniczu komitatu Szabolcs – Szatmár – Bereg (Ukraina, Rumunia). Poparł szczególnie akcję zorganizowania wczasów dla dzieci powodzian z Zakarpacia i ich wspacia materialnego, a także wielokrotnie organizowane transporty z pomocą dla potrzebujących dzieci, nieraz sierot, z węgierskojęzycznych miejscowości rumuńskich.

Władał biegle językiem niemieckim, opanował go na kursie językowym i praktycznym w Policji w Badenii-Wirtemberdze w Niemczech. Tam również pogłębił relacje z regionalnymi sekacjami IPA i nawiązał z nimi długoterminową współpracę.

Na dużą skalę nawiązywał i pielęgnował relacje z innymi międzynarodowymi sekcajmi IPA, a najtrwalsze udało się zbudować ze Stowarzyszeniami IPA Niemcy, Czechy, Rumunia i Polska.

Szczególne znaczenie miała dla niego współpaca z IPA Polska zarówno w sferze zawodowej jak i towarzyskiej, była najbardziej bliska jego sercu.

Slogan „służyć przyjaźnią” zawsze szczególnie podkreślał i uważał za część jego życiowej filozofii, co za życia udwodnił swymi czynami.

Zawsze lubił wyjeżdżać do Polski i sprawiało mu radość przyjmowanie Polskich Przyjaciół i organizowanie wspólych programów.

To z jego inicjatywy została umieszczona węgierskojęzyczna tablica miedziana przy klaszorze Św. Kingi w Starym Sączu, która ma charakter informacji historycznej dla przyjeżdżających tam turystów z Węgier.

Miał okazję spotkać się osobiście z arcybiskupem krakowskim oraz z polskim ministrem spraw zagranicznych, kiedy starał się o umieszczenie ww. tablicy pamiątkowej na zabytkowym budynku klasztoru.

W 2005 roku Dr. Miklós Pásztor podjął decyzję o opuszczeniu policji, i zajął się karierą prawniczą.

W bardzo krótkim czasie podupadł na zdrowiu i 27 grudnia 2010 roku zmarł.

Kategorie: Bez kategorii