Beskidy, będące najmłodszymi górami w Polsce zachwycają turystów malowniczymi krajobrazami. Panuje tutaj umiarkowany górski klimat, idealny dla osób pragnących uciec od miejskiego zgiełku. Wykształciły się tu piętra klimatyczne od umiarkowanie ciepłego do umiarkowanie zimnego w szczytowych partiach gór. Klimat w obrębie Beskidów charakteryzuje się zmiennością pogody, silnymi wiatrami oraz znaczną ilością opadów, które powodują niejednokrotnie powodzie. Na przełomie lutego i marca odnotowuje się najobfitsze opady śniegu, a pokrywa śnieżna utrzymuje się od listopada do kwietnia. Powoduje to, że region przyciąga nie tylko miłośników pieszych wędrówek, ale również narciarzy.
Beskid Sądecki jest malowniczym zakątkiem w Polsce południowej, należącym do Beskidów Zachodnich i składa się z trzech pasm górskich: pasma Jaworzyny, pasma Radziejowej i gór Leluchowskich. W Paśmie Radziejowej znajdują się najwyższe w całym regionie szczyty, które przekraczają 1.200 m.n.p.m., oraz najwyższy szczyt w całym Beskidzie-”Radziejowa” . W Paśmie Jaworzyny najwyższe szczyty to: “Wielka Bukowa” (1.104 m.n.p.m.) oraz “Jaworzyna Krynicka” (1.114 m.n.p.m.), przyciągająca turystów nowoczesną koleją gondolową oraz idealnymi do zimowego szusowania stokami narciarskimi. Dzięki zapierającym dech w piersiach krajobrazom region jest bardzo atrakcyjny pod względem turystycznym. Znajdują się tu liczne schroniska górskie, oraz miasta i wsie uzdrowiskowe położone w pobliżu źródeł mineralnych takie jak: Krynica-Zdrój, Muszyna, Piwniczna-Zdrój, Żegiestów-Zdrój, Rytro oraz położona na granicy Pasma Radziejowej i Małych Pienin Szczawnica. W regionie przeprowadzono również liczne szlaki turystyki pieszej, z których najdłuższy to Główny Szlak Beskidzki.
Beskid Wyspowy również należy do Beskidów Zachodnich. Jest bardzo interesującym obszarem dla górskiej turystyki pieszej. Uwagę turystów przyciąga fakt, iż region położony między doliną Raby, a Kotliną Sądecką składa się z kilkudziesięciu wysp i wysepek. Znajduje się tu również mnóstwo ciekawych szlaków do pieszych bądź rowerowych wycieczek. Na terenie Beskidu Wyspowego odkryto i opisano jak do tej pory 75 obiektów jaskiniowych. Jest to więc idealne miejsce na spędzenie urlopu dla zapalonych grotołazów. Największa część beskidu należy do Powiatu limanowskiego, którego siedzibą jest Limanowa, położona w kotlinie u podnóża “Łysej Góry” (785 m.n.p.m.). Nieodzowną atrakcją Limanowej i okolic są liczne kościoły i kapliczki, posiadające zarówno wartość historyczną jak i artystyczną. Przykładami mogą być: Bazylika-Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej, stanowiąca pomnik 200-lecia Konstytucji 3-go maja, jak również drewniany kościółek w Łososinie Dolnej. Na uwagę turystów zasługuje również znajdujące się w Limanowej Muzeum Ziemi Limanowskiej. Ciekawym miejscem na pieszą wycieczkę jest “Miejska Góra”, na której szczycie znajduje się ogromny krzyż o wysokości 35 m., upamiętniający przejście w XXI wiek. Wysokość krzyża przekracza dwukrotnie wysokość krzyża na “Giewoncie”.
Nad walorami turystycznymi i krajobrazowymi opisanych wyżej beskidów można by było długo się rozpisywać. Zapraszamy zatem w nasze rejony. Nuda z pewnością nikomu tutaj nie grozi.